Magyarországi előzmények
Számtalan kutatás történt a múltban és zajlik akár jelenleg is Magyarországon, amelyek valamilyen szempontból a Kohorsz ’18 előzményeinek tekinthetők.
-
A Népességtudományi Kutatóintézetben a rendszerváltás környéki években több, – részben longitudinális jellegű – kutatás készült a gyermeket vállaló családok speciális demográfiai viszonyok között élő csoportjairól. A 60-as években vette kezdetét a házassági longitudinális vizsgálat, amely keretei között évtizedenként, összesen három felmérés történt. 1983-ban reprezentatív kutatást indított az intézet a fiatalkorú anyák felmérése céljából (amelyet 1993-ban követett egy második felmérési hullám), 1985-ben zajlott a
nagycsaládos vizsgálat
, 1996-ban pedig azegyszülős vizsgálat
. -
Az OLGYV a várandósság időszakától 18 éves korig követte nyomon magyarországi gyermekek fejlődését. A vizsgálatot a KSH indította, Joubert Kálmán vezetésével. Az adatfelvétel és a mintatelepülések kiválasztása a védőnői hálózatra támaszkodva történt. A felmérés az 1979 novembere és 1982 decembere között várandós gondozásra jelentkező nők körében vette kezdetét, amelyet több mint 40 adatfelvétel követett. A kezdeti, országosan reprezentatív minta közel 6300 gyermeket tartalmazott. A vizsgálat eredményeiből számos, elsősorban egészségügyi és antropometriai témájú publikáció készült. A kutatás nyomán az egészségügyben rendszeresen hasznosított növekedési referencia értékek, percentilis ábrák és Fejlődési lapok születtek.
-
A kutatás az OLGYV kisebb létszámú almintáján, az 1982 január 1. és 1983 szeptember 30. között Budapesten született gyermekek 2 százalékos, 443 fős reprezentatív mintáján indult. Ezt öt további adatfelvétel követte, 1985-ben, 1988-ban, 1990-ben, 1994-ben és 2004-ben. A vizsgálat során főként szociodemográfiai és pszichológiai sajátosságokat mértek fel. A felmérést az MTA Pszichológiai Intézetének Fejlődéslélektani Osztálya indította, Ranschburg Jenő és Horváth István vezetésével. Sajnos az adatok feldolgozottságának mértéke igen alacsony.
-
Az MHP és a hozzá kapcsolódó HÉV vizsgálat első szakasza mintegy 2000 hazai háztartás körében, 1991 és 2001 között zajlott, amely időszakban hat felmérés történt Az MHP a BKE Szociológiai Tanszéke, a KSH és a TÁRKI együttműködésében valósult meg, Andorka Rudolf, Kolosi Tamás, Tóth István György és Sik Endre vezetésével. Ezt követően 2007-ben a Háztartások Életút Vizsgálata (HÉV) vizsgálat során még egyszer újra felkeresték a minta elérhető tagjait. A kutatás fókuszában a háztartások társadalmi-gazdasági és munkaerőpiaci helyzete állt.
-
Az ÉF panelfelvétel a hazai népesedési helyzet átalakulásáról és ennek okairól gyűjt adatokat, a Generations and Gender (GGP) nemzetközi vizsgálatsorozat keretében. A magyarországi vizsgálatot a KSH NKI indította, Spéder Zsolt és Kapitány Balázs vezetésével. A program 2001-ben, több mint 16 000, 18-75 év közötti válaszadó részvételével vette kezdetét, amelyet mindezidáig öt további adatfelvétel követett. A kutatási kérdőív rendkívül szerteágazó, magában foglalja többek között a családi események, egészségi állapot, munkavállalás, nyugdíjba vonulás, megélhetési viszonyok, közérzet és aggodalmak témaköreit.
-
A BCsV az MTA Pszichológiai Intézetében, 1996-ban, Gervai Judit és munkatársai vezetésével útjára indult felmérés. A kutatás során 103 első gyermekét nevelő családban vizsgálták a gyermek neme, egyes genetikai jellemzői, temperamentuma, anyai és apai viselkedés, valamint apához és anyához való korai kötődés minősége közötti összefüggéseket, összesen három felmérési hullámban. A kutatás úttörő eredményeket szolgáltatott a hazai kötődéskutatás számára, valamint számtalan mérőeszköz kidolgozásával és adaptálásával járult hozzá a jövőbeni pszichológiai kutatások megvalósulásához.
-
A Koragyermekkori program 0-7 éves korú gyermekek alapellátásának színvonalát és hatékonyságát fokozó TÁMOP 6.1.4. kiemelt projekt, amelyet a GYEMSZI és az OTH által alkotott konzorcium valósított meg, 2012 decembere és 2015 márciusa között. A program a gyermekek optimális fejlődésének átfogó támogatását tűzte ki célul, melynek részeként a szakértők korszerű szűrőrendszert alakítottak ki. A program magában foglalta a gyermekek alapellátását végző szakemberek képzését és szülői tájékoztató anyagok elkészítését. A program számos szakmai útmutatót és összefoglalót eredményezett, amelyek itt érhetők el.
-
Az Egészséges Utódokért Projekt a Heim Pál Gyermekkórház által kezdeményezett hazai kutatás, amelynek adatfelvétele 2010-2011 között, 1164 család részvételével zajlott. A kutatás célja a 0-3 éves gyermekek regulációs zavarainak felmérése volt, különös tekintettel a sírás, az evés, és az alvás problémáira. A projekt a koragyermekkori regulációs nehézségek előfordulási gyakoriságát, és a zavarok hátterében álló kockázati és védőfaktorok jelentőségét vizsgálta.
Külföldi kohorszkutatások
Habár Magyarországon a Kohorsz ’18 az első nagyléptékű és átfogó születési kohorszvizsgálat, a világban a 20. század közepétől kezdődően több hasonló kutatás is indult. Az alábbiakban ezek közül mutatunk be néhányat.
Nagy-Britannia
-
Az MCS 19 000 olyan gyermek életét követi nyomon, akik 2000-2001-ben születtek Nagy-Britanniában. Ez a legfrissebb kutatás a világhírű brit nemzeti longitudinális születési kohorszvizsgálatok sorában. Vizsgált témakörei igen széleskörűek: az oktatásban való szülői részvételtől kezdve, a gyerekek pszichológiai és mozgásfejlődésén keresztül, az egészségen és a társas környezeten át kutatási témák tág körét öleli fel.
-
A BIB 2007-ben indult és 13 500 Bradford városában született gyermeket követ a várandósság időszakától felnőttkorig. Bradfordban komoly probléma a szegénység, a társadalmi kirekesztés, egyes gyermekkori betegségek itt fordulnak elő a legnagyobb arányban Nagy-Britanniában. A BIB legfőbb célja az ehhez vezető okok feltárása és az életkörülmények javítása a helyi közösségekkel, egészségügyi rendszerrel és közpolitikai döntéshozókkal együttműködésben.
-
Az ALSPAC, más néven „Children of the 90s" a Bristoli egyetem által vezetett hosszú távú kohorszkutatás, amelybe 14 000 várandós anyát vontak be 1991 és 1992 során. A Bath és Bristol környékén élő résztvevő családok részletes genetikai adatot és a környezetükre vonatkozó információkat osztottak meg a kutatással, mely főként a gyermekek egészségének és fejlődésének nyomon követését tűzte ki céljául.
-
A GUS két nemzedéket követ a korai gyermekkortól a tinédzserkorig: 8000 gyermeket, akik 2002 és 2005 között születtek, valamint 6000 olyan gyermeket, akik 2010 és 2011 között születtek. Az információgyűjtés célja a helyi közszolgáltatások minőségének javítása a gyermekek és családjaik jólléte érdekében. A kutatás társadalomtudományi irányultságú, központi kérdései a családok demográfiai jellemzőivel, az oktatási és gyermekgondozási rendszerrel, a gyermekek szocializációjával kapcsolatosak.
Írország
-
A GUI 2006-ban indult, és két nemzedéket követ: 8000 gyermeket kilenc éves koruktól („gyermek-kohorsz") és 10 000 gyermeket kilenc hónapos koruktól („csecsemő-kohorsz"). A kutatás társadalomtudományi hangsúlyú: a gyermekek kulturális, társadalmi és gazdasági környezetéről, fejlődésükről és jólétükről gyűjt információkat. Legfőbb célja, hogy javítsa a gyermekek és a családok számára elérhető közszolgáltatások minőségét Írországban.
Norvégia
-
A MoBa 110 000 várandós nőt és megszületett gyermeket követ nyomon, akik 1999 és 2008 között csatlakoztak a kutatásba. A kohorszvizsgálat célja, hogy információkkal szolgáljon az anyák és gyermekeik egészségét befolyásoló környezeti és egyéb hatásokról. A kérdőíves adatfelvétel mellett a kutatás erőteljesen támaszkodik biológiai mintákra, és az egészségügyi ellátórendszer adminisztratív adatainak bekapcsolására.
Dánia
-
A DNBC fő célja az, hogy azonosítsa a magas kockázatú terhességek okait, valamint a gyermekkori egészség és betegségek (mentális problémák, allergia, asztma) magzatkori meghatározóit. Anyákat és gyermekeik felnövekedését követi nyomon. A kutatás 1999-ben indult el, és 2002-re érte el a célként kitűzött, 100 000 fős résztvevői létszámot. A kutatás a kérdőíves adatfelvétel mellett biológiai mintákat is gyűjt, valamint az egészségügyi ellátórendszer adminisztratív adatait is felhasználja.
Hollandia
-
A Generation R kutatásba csaknem 10 000 várandós anya kapcsolódott be 2002 áprilisa és 2006 januárja között. A felmérés Rotterdam városának többnemzetiségű születési kohorszát követi nyomon. Arra törekszik, hogy információkkal szolgáljon az egészségügyi ellátás és ezáltal a várandós nők és gyermekeik egészségének javításához. A holland kutatócsoport 2017 tavaszán újabb vizsgálatot indított Generation R Next néven, amely már a fogantatás előtt vizsgálja a leendő anyák egészségét.
Franciaország
-
Az ELFE több mint 18 000, 2011-ben Franciaországban született gyermek fejlődésének, egészségének és szocializációjának alakulását követi nyomon, a várandósságtól serdülőkorig. Főbb kutatási témái: népesedés és család; szocializáció és oktatás; gazdaság és szegénység; etetés és táplálkozás; mozgásfejlődés és mentális egészség; egészségügyi ellátás; légzőszervi megbetegedések, asztma és allergia; balesetek és traumák; vegyi ártalmak; fizikai ártalmak; környezeti szennyezések.
Németország
-
A NEPS az egyik legnagyobb panel kutatás Európában. 2009 és 2012 között több, mint 60 000 résztvevőt vont be az adatfelvételbe. Több gyermek- és kamasz-, valamint egy felnőtt-nemzedéket is nyomon követ. Az oktatás szerepét vizsgálja az életút során; a kompetenciák fejlődéséről, a tanulás folyamatairól, az oktatási döntésekről, és az oktatás megtérüléséről gyűjt adatokat, az oktatás formális, informális és nem-formális keretei között egyaránt. Az adatok elemezhetők demográfiai, oktatáskutatási, közgazdasági, pszichológiai és szociológiai nézőpontból is. A kutatás célja a szakpolitikai döntéshozás támogatása.
Ausztrália
-
Az LSAC kutatásban több, mint 10 000 gyermek vesz részt. A felmérés 2004-ben indult, és két nemzedéket követ, az egyiket 3-15 hónapos, a másikat 4-5 éves kortól. A célja az, hogy megvizsgálja a sajátos ausztrál társadalmi és kulturális környezet hatását a következő generáció fejlődésére, és támogassa a gyermekfejlődés kora gyermekkortól kamaszkorig tartó időszakának alaposabb megismerését.
Amerikai Egyesült Államok (USA)
-
Az ECLS 14 000 gyermek felnövekedését követi nyomon, akik 2001-ben születtek az Egyesült Államokban. A kutatás fő célja a gyermekek egészségének és fejlődésének leírása, valamint az oktatás és a gyermekgondozási rendszer elemzése. A kutatás során nagy hangsúlyt fektetnek továbbá az etnikai kisebbségek, az ikrek és az alacsony és nagyon alacsony születési súlyú gyermekek almintáinak megismerésére.
Kanada
-
Az NLSCY kanadai gyermekek fejlődését, jólétének alakulását követte a születéstől a korai felnőttkorig. Az adatfelvételekre 1994 és 2009 között, kétévente került sor, 23 000 gyermek részvételével. A kutatásban összegyűjtött információk hasznosnak bizonyultak számos közpolitikai döntés támogatására, a felsőoktatási felvételi és ösztöndíjrendszer kialakításától kezdve a családtámogatások, az egészségügyi ellátórendszer és az oktatási rendszer reformjáig.