Munka, gyerekvállalás

Veroszta Zsuzsanna, a Kohorsz '18 kutatásvezetője beszélgetett Makay Zsuzsannával, az NKI kutatójával, egy nemrégiben megjelent írása kapcsán, melynek témája a kisgyermekes anyukák munkavállalásával kapcsolatos vélemények változása. A tanulmányban megjelenő érdekes eredményeket árnyalja az itt olvasható beszélgetés.

Változóban van-e a kisgyermekes anyák munkához való viszonya? Ennek társadalmi megítélése is átalakult?

Magyarországon a lakosság viszonylag hagyományos módon vélekedik a kisgyermekes anyukák, és főként a három évnél kisebb gyermeket nevelő anyák munkavállalásáról. A legtöbben azt tartják a legjobb megoldásnak, hogyha az anya otthon van a kisgyermekkel és nem jár el dolgozni. Sokan ezt megengedhetik maguknak, de azért vannak, akik már korábban, jellemzően a gyermek két éves vagy akár másfél éves kora körül anyagi okokból vagy egyszerűen csak mert hiányzik nekik a munka, visszamennek dolgozni.

A többi európai országban ez még elterjedtebb. Az anyák jellemzően a gyermek egy éves, vagy akár fél éves korában visszamennek a munkahelyükre és sok esetben teljes munkaidőben dolgoznak.

A kisgyermekes apukák hogyan vélekednek az anyák munkavállalásáról? Változott valami a hozzáállásukban?

Itthon az apukák is jobban szeretik, ha az anya otthon van, ilyen szempontból nincs nagy eltérés a férfiak és a nők véleménye között. Vagyis a legtöbben a kisgyermekkor alatti években egy hagyományos családi munkamegosztást támogatnak: apa dolgozik, anya pedig otthon van a gyermekkel, gyermekekkel.

Le kell mondani állami támogatásról, munkavállalás esetén?

2014 óta nem kell lemondani a támogatásokról. A kisgyermek 6 hónapos kora után mind a GYED (gyermekgondozási díj) mind a GYES (gyermekgondozást segítő ellátás) mellett lehet időkorlátozás nélkül munkát vállalni és közben a teljes ellátást folyósítják. Ez igen komoly plusz jövedelmet jelenthet a családnak, főként ha GYED-et kapnak ami a korábbi jövedelem 70%-a, egy felső határral. Ezt amúgy az apuka is igényelheti a saját fizetése után, ami lehet hogy kedvezőbb a család számára.

Reális lehetőség egyáltalán olyan munkát találni, amely kisgyerek mellett végezhető?

3 év alatti gyermeket nevelő szülők számára kérésükre a munkáltató köteles részmunkaidős foglalkoztatást biztosítani. Ezzel sokan nincsenek tisztában, pedig erre minden kisgyermeket nevelő szülő jogosult. A részmunkaidő lehet félmunkaidős, de bármilyen más megállapodás is születhet a munkavállaló és a munkáltató között. Sajnos a részmunkaidő egyelőre nagyon kevéssé gyakori Magyarországon, aminek többek között anyagi okai vannak (kevesebb munkáért kevesebb bér is jár), de a munkáltatók sem mindig nyitottak erre. Ezért fontos tudni, hogy jogszabály kötelezi őket.

És hogyan tudják ilyenkor megoldani a gyermekfelügyeletet? Nagyszülők - apukák - bölcsőde?

Több lehetőség van, de a döntést az egyéni preferenciák illetve a bölcsődék, nagyszülők elérhetősége is befolyásolja. Sok nagyszülő szívesen vigyáz rendszeresen akár heti több napot unokájára és a gyermeknek is jót tehet egy ilyen nagyszülői kapcsolat. Emellett vannak állami vagy önkormányzati fenntartásban működő bölcsődék melyek szigorú keretek között működnek, és általánosságban véve nagyon jó ellátást nyújtanak a kisgyermekeknek, jellemzően az 1-3 éves korosztálynak. Az ún. „családi bölcsődék” a korábbi családi napközik újfajta elnevezése. Ezek kisebb csoportlétszámmal működnek és általában alapítványi formában nyújtanak ellátást a kisgyermekek számára.

Makay Zsuzsanna írása a következő linken érhető el: http://www.demografia.hu/kiadvanyokonline/index.php/korfa/issue/view/558