Testületi ülés

A Magyar Születési Kohorszvizsgálat az előzetes terveknek megfelelően halad, így a kutatócsoport már a féléves adatfelvétel előkészítésén dolgozik. A kérdőív-tervezetek 50 fős mintán való tesztelése lezárult, és az egyes kutatási területek szakértőinek kérdőívhez fűzött véleményei is megérkeztek. Esedékessé vált tehát, hogy egy találkozó keretei között megvitassuk a kutatás előrehaladását és jövőbeli terveit a Társadalompolitikai Szakértői Testületben helyet foglaló civil szervezetek és szakmai testületek képviselőivel.

A találkozó elején Spéder Zsolt, a Népességtudományi Kutatóintézet igazgatója köszöntötte a meghívottakat, majd felelevenítette a kutatás által kitűzött célokat. Ezután Veroszta Zsuzsanna, a kutatás szakmai vezetője mutatta be röviden az utóbbi időben elvégzett munkát. A találkozó második felében a kutatás különböző területeiért felelős kutatók ismertettek néhány, az első 1000 kérdőív adatainak elemzésével nyert előzetes eredményt.

A demográfia tématerületéért felelős Kapitány Balázs megnyugtató hírként adta tudtul, hogy a beérkezett adatok tanulsága szerint a kutatás mintája az előzetes várakozásnak megfelel. Előzetes eredményként pár érdekességet osztott meg a hallgatósággal a Kohorsz-babák családi jellemzőiről.

Boros Julianna, az egészség és egészségmagatartás kutatási téma felelőse, az egészségügyi ellátórendszer igénybevételével kapcsolatos izgalmas eredmények ismertetése mellett beszélt a várandósok egészségmagatartásának azon fontos aspektusáról is, hogy milyen ásványi anyagokkal és nyomelemekkel készülnek a gyermek érkezésére.

Kopcsó Krisztina a pszichológiai kutatási modul témafelelőse előzetes eredményekről nem tudott még beszámolni, hiszen az önkitöltős pszichológiai kérdéssorok rögzítése még várat magára, így azon tervekről beszélt, hogy a kutatásban milyen pszichológiai változók, mely adatfelvételi hullámban kerülnek felvételre.

Végül Veroszta Zsuzsanna a szociológiai kutatási modul témafelelőseként a kérdőív azon szubjektív kérdése kapcsán vizsgálódott, hogy a válaszadó mennyire tervezi meg az életét. Az inkább tervezők és a nem tervezők két csoportját külön szemlélve arra kereste a választ, hogy a szociálpolitikai intézkedések mely csoportot tudják hatékonyabban elérni.

Az ismertetőt követően a szakértői testület tagjainak kérdéseit fogadta a kutatócsoport, majd lehetőség volt bizonyos kérdések kapcsán az informális beszélgetésre is.

A testület ülésén elhangzott prezentáció diasora ITT érhető el.